książka,  polski nie musi być nudny,  projekt

Projekt, nie tylko gimnazjalny- JESTĘ ARTYSTĄ

   Pomysł na przygotowanie w szkole projektu: 
Twórczy Chaos. 
O pracy TWÓRCZEJ, działaniach ARTYSTYCZNYCH, PASJACH 
oraz o tym, jak odkryć swój TALENT
 
    Do projektu przystąpiło dziewięcioro uczniów klas 1, 2 i 3 gimnazjum. Prace trwały kilka miesięcy, pierwszy miesiąc zastanawialiśmy się, jak oczekiwania uczniów przerastają moje możliwości, i co możemy z tym zrobić:) W trakcie pokonywania kolejnych etapów zbierała się grupa artystów, którzy inspirują. Przyglądaliśmy się ich życiorysom i karierom, by wyłonić cechy, które czynią ich artystami. Następnie uczniowie zestawiali je ze swoimi, wyszukując w sobie talentów i cech, które czynią ich niepowtarzalnymi. W finalnym etapie mieli okazję zaprezentować swoje zdolności i zainteresowania.
W finale została przedstawiona droga twórcza, następnie sylwetki szkolnych artystów i ich artystyczne dokonania.
    Maraton naszych prezentacji rozpoczął taniec nowoczesny uczennic. Kolejna uczennica w innej części korytarza wykonała dwie piosenki- cover znanej grupy oraz drugą swojego autorstwa. Kolejną była odsłona teledysku nakręconego przez kolejne uczennice. Następnie zostaliśmy przeniesienie do świata gier, gdzie uczeń wprowadził nas w do świata gry komputerowej, którą samodzielnie zakodował. Kolejna odsłona to pokaz makijażu artystycznego rodem z horroru. Na koniec swoje szkice przedstawiła przebrana za swojego mistrza- Salvadora Dalego- uczennica, która okazała się niezłą kopistką jego prac. Całość zamknęła i podsumowała wystawa prac fotograficznych, dokumentujących przebieg prac na każdym etapie projektu.  
   Projekt ten można również przeprowadzić w szkole podstawowej. Zrealizowałam go wraz z grupą chętnych uczniów klas 4,5,7. Przygotowany był z mniejszym rozmachem, ponieważ możliwości uczniowskie były inne, jednak pasje i zaangażowanie – ogromne. Uczniowie przygotowali smaczną literaturę (poczęstunek inspirowany literackimi znanymi z literatury m. in. magdalenki, koszyczek Czerwonego Kapturka), omówili motyw tańca w literaturze i kulturze i zaprezentowały krótki autorski występ taneczny ułożony na potrzeby projektu. Kolejni projektowicze przedstawili krótką historię teledysku oraz samodzielnie nakręcony videoklip. Zaprezentowana została także autorska dotykowa książka poświęcona związkom frazeologicznym, której celem była nauka przez zabawę.
 Finał dla uczestników projektów był stresującym, ale zarazem budującym doświadczeniem. Młodzi podzielili się zainteresowaniami z rówieśnikami. Mogli też zmierzyć się z krytycznym spojrzeniem na ich autorskie wytwory.
 

Pomysł na projekt znajdziecie –> tu