Pomysł na projekt czytelniczy
30 lipca, 2019
Ze słów Aleksandra Kumora: „Literaturze nie są potrzebni wielcy pisarze, ale wielkie dzieła” zrodził się pomysł na projektowe działania czytelnicze.
Przez pięć miesięcy uczniowie z grupy projektowej pracowali nad poszczególnymi etapami projektu zatytułowanego „Książka – tworzywo inspirujące”.
Pierwszy etap projektu polegał na stworzeniu przez uczniów obszernej definicji słowa „książka”. Młodzieży udało się określić „siłę” książki w życiu kulturalnym i społecznym (literatura narodowowyzwoleńcza, tajne komplety, cenzura…). Odnaleźli osoby, dla których życiem jest praca z książką (introligator, bibliotekarz, księgarz, itp.).
Drugim etapem było dotarcie do tekstów kultury, w których książka odgrywa znaczącą rolę. Następnie uczniowie mieli czas na zastanowienie się w jaki sposób książka inspiruje ich.
Ostatnim, trzecim etapem było działanie. Członkowie grupy projektowej mieli zmierzyć się z przedmiotem „książki” niczym z materiałem twórczym. Rozpatrzyli, w jaki sposób można wykorzystać ją, by wymyślić własny twór artystyczny. Ostatecznie młodzi stali się poszukiwaczami, docierającymi do ciekawych fragmentów, aforyzmów, rozwiązań, które przemyca literatura.
Uczniom udało się:
1. Wskazać, że książki inspirują do różnych działań artystycznych.
2. Rozbudzić pasję sięgania po książki (krzewienie pasji czytelniczych).
3. Odkryć, że w natłoku mediów elektronicznych – książka stale jest wartościowym „narzędziem”.
Podczas finału opowiedzieli o swoich dokonaniach. Oprowadzili słuchaczy po projektowych dokonaniach. Zaprezentowali wyroby własnej pracy twórczej, które powstały w trakcie prac.
Poprzedni
Nudne są powtórki do egzaminu…
Nowszy
1 sierpnia
Może Ci się spodobać

Być (nie) zwykłym wychowawcą
13 grudnia, 2019