konferencje i szkolenia

Chcę wam opowiedzieć o… – spotkaniu nauczycieli polonistów- praktyków

     W odpowiedzi na zaproszenie przesłane przez wyjątkowe polonistki Dorotę Kujawę- Weinke, Minikę Rokicką oraz Irminę Żarską miałam przyjemność uczestniczyć w niebywałym spotkaniu nauczycieli języka polskiego- nauczycieli praktyków pt. Chcę Wam opowiedzieć o… 
     Pierwsze tego typu zgromadzenie, miało odbyć się w kameralnym gronie pasjonatów. Okazało się jednak, że polonistów odczuwających potrzebę zmiany jest… więcej. Drobna grupa, która zebrała się w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie, liczyła ponad 200 osób! 😉
  Całodniowe spotkania z praktykami, wymiana doświadczeń, form pracy, energii, pozwoliły na zawiązanie się mocnej grupy, dysponującej niezwykłą bazą naukową. Uczestnicząc w wykładach, poznałam autorki oraz ich nauczycielskie miejsca w sieci, które warte są polecenia, ponieważ dysponują genialnymi rozwiązaniami na lekcje języka polskiego. Moje subiektywne odkrycia to: uczę i inspirujękreatywna naukamotyle w dziennikublue schooliskierki w edukacjina polskim bez nudy.
       Wykłady, w których miałam okazję uczestniczyć: 
 
>> „Empowerment wiejskiego polonisty” (Agata Sieńczak), który ujął mnie zwrotami, pod którymi podpisuję się całą sobą: podmiotowością w stosunku do ucznia, zaufaniem, spontanicznością, wiarą w siebie oraz podkreśleniem, że „silny nauczyciel to mocny wewnętrznie uczeń”
 
>> „Gra z Mickiewiczem” (Klaudia Starowicz), „Metoda gamifikacji w praktyce lekturowej” (Magdalena Fijarczyk) oraz „Tablet(love) lekcje języka polskiego” (Ewa Ziejewska), które utwierdziły mnie w przekonaniu, że gra w lekturę nie musi być gorsza niż analizowanie jej treści tradycyjnymi metodami, a dostępne narzędzia TIKowe mogą przykuć uwagę najbardziej opornego ucznia. Całość ładnie w klamrę połączył wykład poświęcony „Maturnotce” (Agata Karolczyk- Kozyra) dotyczący powtarzaniu do najważniejszych uczniowskich egzaminów metodami aktywizującymi. 
 
>> „Pozwól działać wyobraźni, czyli niesztampowe łączenie kropek na języku polskim” (Marlena Kowalska), które w tym roku wdrażam do swojej praktyki, uczestnicząc aktywnie w Dot Day i realizując ten projekt na platwormie e- Twinning. 
>> „Jak stworzyć własną książkę?” (Izabela Jaskólska), „Po japońsku na języku polskim- kamishibai metodą pracy z tekstem literackim” (Agnieszka Walczak), „Zapamiętaj ucznia” (Katarzyna Polak) – były to dla mnie spotkania- opowieści o nauce jako pasji tworzenia, o nauce w kolorach, o nauce zamkniętej w teatralne ramy. 
 
Mimo iż wykłady trwały cały dzień, nie sposób było dotrzeć do każdego prelegenta. Słyszałam o zachwycających przekazach, które nakładały się z wystąpieniami, w których uczestniczyłam. Dzięki rysnotkom przygotowanym „na gorąco” przez Zakręconego Belfra mogłam liznąć tego, co mnie ominęło. Ponieważ notatki te zachwyciły mnie formą- załączam je, bo i może Was zaczarują 🙂
 
 
     Spotkania takie jak te ułatwiają powrót do pracy po zawirowaniach ostatnich dwóch lat deformy. 
 
     Dodają pewności siebie, zainspirują, upewniają, że każdy może się odważyć i zadziałać! 
 
        Dla mnie bardzo ważne okazały się słowa organizatorki Doroty Kujawy Weinke zapisane w formie refleksji: „Chciałabym, aby atmosfera takich spotkań przeniosła się do fb grup polonistycznych, aby nie trzeba było oceniać, narzekać, wątpić w cudze umiejętności”
    Raz jeszcze pragnę polecić działalność dziewcząt, którymi zachwycam się od lat nieustannie, ponieważ wyznaczają nowe tory edukacji oraz są niebywale otwartymi i serdecznymi kobietami: szkoła inaczej, polonistka przy tablicy, kreatywny polonistadysPutka662 pomysły… !