książka,  polski nie musi być nudny

DNI BIBLIOTEK- prosty przepis na pomysł

 Ubiegłoroczne Dni Bibliotek Szkolnych uczciliśmy drobnymi działaniami, mającymi na celu promocję czytelnictwa. Z tej okazji, na parterze, przed wejściem do szkolnej czytelni zostały rozwieszone sznury, na których – niczym pranie- przymocowałyśmy klamerkami kartki z zapisanymi przez uczniów cytatami. Dobierali tak, by docenić te, które utrwaliły się w ich pamięci… oraz w ich sercach. 

  Również w ramach działań promujących czytelnictwo, zespół młodych radiowców odtwarzał utwory z gatunku polskiej poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. W czasie audycji młodzi adepci radiowi czytali fragmenty książek lubianych przez młodszych i starszych czytelników. Na zacnej liście znaleźli się m. in.: „Piotruś Pan”, „Baśniobór”, „Dziewczynka z szóstego księżyca”, „Czarny młyn”, „Frankenstein”, „Buszujący w zborzu”. Zadaniem nastawiających ucho śmiałków było również rozpoznanie tytułu i autora. Istotny okazał się także refleks i bieg na czas- pierwsi, którzy udzielili prawidłowej odpowiedzi nagradzani byli lizakami. 

   Klasy czwarte i piąte przygotowywały prace plastyczno-polonistyczne zatytułowane „Wyłowieni ze stron wyobraźni”. Ich zadaniem było stworzenie obrazu nawiązującego do ulubionej książki. Wykorzystywali kolor oraz fragmenty czarno- białych gazet.   

  Działaniem finałowym była aukcja niepowtarzalnych płóciennych toreb malowanych przez uczniów. Utrwalone zostały na nich, wytypowane przez młodzież, godne zapamiętania sentencje z kart literatury polskiej i światowej.

   Skąd pomysł na taką notatkę? Wielkimi krokami, mimo iż dopiero koniec września, zbliża się koniec października. Nauczyciele, sami wiecie, że nasze działania realizują się w głowach z wyprzedzeniem (przynajmniej miesięcznym) 😉.