eTwinning,  projekt

i KROPKA.

W tym roku w ramach kropkowego projektu nowe zadania. Pierwszy projekt eTwinning w innym niż dotychczas miejscu pracy okazał się wyzwaniem. Współpraca z uczniami, których poznało się kilka chwil wcześniej, niosło ze sobą niespodzianki. Nie było wiadomo, jak zareagują, nie wiedziałam jak pracują i czego można od nich oczekiwać, czego można się po nich spodziewać. Jednak projekt dał nam możliwość poznania się od innej, niż typowo lekcyjna, strony.

Z kropką nie pracuję po raz pierwszy. Najbardziej doceniam w tym projekcie współdziałanie z ludźmi. Wystarczy, że każdy postawi jedną drobną kropkę, by pokazać, że lekcje mogą być inne niż co dzień. We wrześniu nauka wygląda inaczej, młodzi się nią bawią, a przy okazji zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności. Głównym celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że każda osoba może być twórcza, wystarczy, że postawi pierwszą plamę, która nie pozostanie niezauważona. Dla tych, którzy nie mają pomysłu na zajęcia fundacja Petera H. Reynoldsa każdego roku opracowuje książkę dla edukatorów poszukujących nowych wyzwań. By ją otrzymać, wystarczy przystąpić do klubu kropki i zacząć działać.

W ramach szkolnych działań i, z wybraną grupą poprzez platformę eTwinning, opracowaliśmy pomysły, wymieniliśmy się doświadczeniami. W tym sezonie ogromny nacisk położyliśmy na relacje, trudne w pandemicznej rzeczywistości, w której dystans społeczny odgrywa istotną rolę. W szkole uczniowie siedzą w klasach, w osobnych ławkach realizują materiał, współpracują w ramach zamkniętych grup- w maskach. Zatem podtrzymanie relacji to sprawa priorytetowa w bieżącym roku szkolnym. Nowe technologie zmęczyły uczniów w okresie kwarantanny, zatem bazowaliśmy na tych – tradycyjnych, które już znamy z przestrzeni szkolnej. Wrażeniami z działań oraz refleksją z współtworzenia wspólnej pracy dzieliliśmy się z partnerami z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Jastrzębia Zdroju i innych polskich miejscowości. W tym miejscu Polskę skurczyły nam właśnie nowoczesne technologie: platforma TwinSpace, Teams360, Messenger, GoogleMaps, GoogleDocs, Mentimeter, Bookkreator, WriteReader, Canva, Wekelet, generatory pozwalające tworzyć kolorowe kody siatkowe.

eTwinning- współpraca z partnerami
Współpraca z partnerami i omawianie działań:)
Inspiracje są wszędzie!

Przygotowaliśmy kropkowe mocne strony, tworzyliśmy opisy naszej zakropkowanej szkoły, redagowaliśmy międzyszkolne opowiadanie, działaliśmy z kropkową profilaktyką, szukaliśmy mocnych stron i odrywaliśmy super moce, wymienialiśmy połowy swoich utalentowanych kropek z uczniami z Łodzi, odkrywaliśmy kropki wokół nas, budowaliśmy wykropkowane tytuły naszych ulubionych książek, tworzyliśmy opowiadanie inspirowane przekropkowanymi malowidłami mistrzów, budowaliśmy ilustracje do zakropkowanego wiersza.

Finalnie utworzyliśmy na korytarzu kropkową galerię kropek. Przecież każdy jest kropką, a każda drobna kropka to początek czegoś wielkiego.