epika,  karty pracy,  lektury,  lektury inaczej,  notatki,  polski nie musi być nudny,  projekt

Poznając tego obcego…

Czworo bohaterów- każdy ma swoje rozterki, z którymi się zmaga. Niespodziewanie na ich terenie pojawia się ten obcy. Co zmieni jego przybycie? Czy odkryją jego sekret?

Uczniowie klas szóstych w indywidualnych pracach projektowych rozszyfrowywali wątki powieści, budowali definicje „obcości”, tropili losy tajemniczego przybysza; niechętnie, ale stawali w obronie dorosłych, by niespodziewanie odkryć, że Jurgielewiczowa nakreśliła powieść prawdziwą jak życie.

Do zagospodarowania mieli 4 godziny lekcyjne. Samodzielnie decydowali, które zadanie zrealizują na danej lekcji. Działali na wybranych poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Dobierali odpowiednią formę prezentacji i zapisu. Jak to robili? Pracowali samodzielnie, ale w czasie pracy własnej mogli wesprzeć się poradą koleżanki/ kolegi/ bibliotekarza/ nauczyciela dowolnego przedmiotu/ rodzica. Jak zdobywali potrzebne informacje? Pytając, szperając, wertując strony lektury, sprzeczając się, dziwiąc… Czy to jest słuszne, że im na to pozwoliłam? Dlaczego nie? Przecież w życiu, rzadko kiedy jesteśmy zdani wyłącznie na siebie.

Zasady oceniania opracowali samodzielnie, bo „za taką pracę chcemy ocenę”.

Uczniowie dobierali formę realizacji zadań
Tworzyli albumy rodzinne bohaterów

Moja rola- być, podpowiedzieć, podtrzymać na duchu, zmotywować w chwilach frustracji, wyciąć, przykleić, kiedy rąk do pracy zabrakło, pokolorować, podczas walki z czasem.
Czy ta praca była zachodu warta? Zobaczcie sami.

Przedstawiali prace
Tworzyli kartki z pamiętnika bohaterów, w ich imieniu pisali SMSy
Rozkminiali problemy miłosne Zenka i Uli. Wyjaśniali, czym jest dla nich poczucie OBCOŚCI
Decydowali o sposobie na notatki

Czego się nauczyli poza pracy z lekturą?

  • wyboru poziomu pracy, czyli oszacowania możliwości;
  • rozplanowywania działań w czasie;
  • selekcjonowania materiału;
  • oszacowania mocnych i słabszych stron przy realizacji zadań;
  • dobrania formy przekazu i przedstawienia całości.
Omawiali problemy rodzinne
Szukali remedium na tarapaty Zenka

***

Propozycje kart pracy dla uczniów znajdziecie –> tu Pamiętajcie, że zrobiłam je pod konkretną klasę, zając uczniów i ich możliwości. Piękne żabki z OKeja mam od Matiego z Belfry bazgrolą. Polecenia wybranych zadań oparłam o wybrane podręczniki dostępne na polonistycznym rynku.