epika,  lektury,  lektury inaczej,  polski nie musi być nudny

Gdyby tak móc wejść do książki…

Inspirację do stworzenia cyklu lekcji poświęconych lekturze A. Kamińskiego pt. „Kamieni na szaniec” oparłam o wyszperane materiały  ze strony pani Katarzyny Polak kreaktywnanauka.blogspot.com i „Lekcja polskiego” pani Justyny Jędrzejak. Dzięki stacyjkom zadaniowym, które uczniowie rozpracowywali w grupach, udało im się w działaniu uporządkować treści. Ograniczona miejscem i czasem, w oparciu o wybrane pomysły, przygotowałam własne propozycje na stacje zadaniowe.

W trakcie dwóch godzin lekcyjnych ósmoklasiści zmagali się z zadaniami, które wymagały od nich kojarzenia faktów (piramida wartości, stawianie pytań do treści), pracy z fragmentami książki (charakterystyka bohaterów, wypróbowanie zadań Małego Sabotażu).

Taka forma pracy umożliwiła zmierzenie się z zadaniami praktycznymi poznanymi z kart literatury (bandażowanie, rysowanie znaków patriotycznych, odszyfrowywanie wiadomości). Uczniowie tworzyli karty pamięciowe poszczególnych postaci oraz budowali kartę charakterystyki zbiorowej.

Podsumowaniem zmagań z lekturą była rekonstrukcja Akcji pod Arsenałem inspirowana wiadomościami z treści i fragmentu filmu paradokumentalnego pod tym samym tytułem (z 1977 roku). Całość złożyła się w definicję powieści faktu, która powstała w oparciu o wspomnienia Zośki spisane i uzupełnione przez Aleksandra Kamińskiego.