opis,  Opowieści z Narnii,  polski nie musi być nudny

Zbudowani- pomysł na prosty opis przedmiotu i nie tylko…

   Przy okazji omawiania lektury „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa jako klasa otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach przygotowanych przez market budowlany Castorama. Do nas ta propozycja spłynęła od rodzica, dlatego też warto rozmawiać:) 
 
   Warsztaty są otwarte i darmowe. Jedyny minus to fakt, że listy chętnych szybko się zapełniają! Zerknijcie na stronę małych majsterkowiczów i poszukajcie czegoś dla siebie. 
 
   Kiedy dowiedziałam się, że temat zajęć związany będzie z ekologią i budowaniem karmników, postanowiłam to wykorzystać. Powróciliśmy do opisu szafy z powieści Lewisa, która niedawno była przedmiotem lekcji języka polskiego. Przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób przygotować ciekawe wystąpienie i ustaliliśmy, że umiejętności te utrwalimy po zajęciach w Castoramie na własnoręcznie przygotowanych domkach dla ptaków. 
 
  Młodzi majsterkowicze rozbudzali w sobie pasję do twórczej pracy manualnej, wiedząc, że doświadczenia te przydadzą się do opisu stworzonego przedmiotu. 
 
   Wysłuchali krótkiego wykładu i starali się odpowiedzieć na pytanie, co łączy bobra i jego naturalne środowisko z nazwą sklepu budowlanego:) Następnie odebrali materiały budowlane i zabrali się do pracy. Niełatwej pracy! Okazało się, że nie należy do rzeczy banalnych zbicie gwoździem dwóch niepołączonych elementów. Obite palce, wykrzywione gwoździki stały na drodze do sukcesu. Ostatecznie jednak udało się! 
 
   Dzięki wspólnemu majsterkowaniu uczniowie dowiedzieli się, jak na co dzień dbać o środowisko i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych i popsutych przedmiotów. 
 
   Ostatecznie poza opisem przedmiotu zrobiliśmy również wstęp do relacji z wycieczki. Całość ładnie spięła się w cykl zajęć i zapisała w pamięci uczniów. Poza tym umiejętności wyniesione z Castoramy na pewno przydadzą się również na innych szkolnych zajęciach- kto wie czy podczas prac nie przyda się umiejętność wbicia kilku gwoździ? 
 
…może i nawet na języku polskim?:)