książka

SLEEVEFACE- ubierz się w książkę, czyli pomysł na szybką akcję czytelniczą

„Młodzież nie czyta”- to zdanie uporczywie powtarzane jest w mediach i drukowane w prasie. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzaliśmy to z chętnymi uczniami klas młodszych. Poszukiwania odpowiednich lektur trwały długo i dłużej… 
Sterta okładek zasypała biurko. Wraz z nimi pojawiły się pierwsze pytania:
– „Które się nadadzą?”,
– „Jak to ułożyć?”,
– „Co to jest perspektywa?”,
– „Zaraz, zaraz, kim jest ten Kapuściński?”,
– „Czytała pani tę książkę?”,
– „O! A wie pani, że ja już czytam Olbrzyma? Mam tylko inne wydanie…”
No i… rozpoczęło się poszukiwanie odpowiedzi.
Ustalili, że perspektywa to istotna sprawa dla pracy nad naszym projektem. Bez niej ani rusz. I… że tę perspektywę nie łatwo uchwycić…, że Kapuściński- nie miał głowy pustej jak kapusta… Mało tego, był podróżnikiem i cenionym dziennikarzem: re- por- ta- ży- stą! A Anna Seniuk – ta „nietypowa baba”- to aktorka teatralna i filmowa. Dość znana, chociaż oni jej nie znali. Teraz już wiedzą, że zagrała w „Awanturze o Basię” i „Czterdziestolatku”, oraz że udziela głosu do postaci pani Bobrowej z ekranizacji powieści „Lew, czarownica i stara szafa”. I wielu innych ciekawych informacji dowiedzieli się, czytając okładki, przeglądając książki, szperając w słownikach i internecie.
Następnie w te książki się ubrali. Poprzymierzali jak stroje od najmodniejszych projektantów, prawie zabijając się o okładkę.
Młodzież czyta.
Jak chce… to czyta.
Wszystko czyta.