polski nie musi być nudny,  projekt,  związek frazeologiczny

Tydzień Kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

    O KROPCE słyszałam już dawno. Nie starałam się jednak zgłębić fenomenu tego dnia. Przerażała mnie data- 15 września – to przecież początek roku. Dla nauczyciela to czas, w którym doba się nie kończy. 
…A potem poznałam Marlenę, która odpowiada za szkołę inaczej, szkołę widzianą oczami nauczyciela. O tym, że żyje KROPKĄ, słyszałam wielokrotnie. Jednak dopiero spotkanie w Warszawie na Chcę Wam opowiedzieć o…, na które zaprosiła nas autorka inspirowni edukacyjnej, sprawiło, że KROPKA mnie zafascynowała. Dzięki opowieści, weszłam w tę historię…
  Zrobiłam to, co poleciła Marlena- spróbowałam. Dołączyłam do FB grupy DNIA KROPKI i poczytałam wpisy zapracowanych nauczycieli. Zalogowałam się w eTwinning’owym projekcie, by dowiedzieć się czegoś więcej.
  W szkole opowiedziałam o pomyśle koleżance polonistce i pokazałam list od autora KROPKI. 
 
Ona wczytała się i powiedziała: „No dobra, zróbmy to!” I również się zalogowała. 

* * *

   Międzynarodowy Dzień Kropki (Dot Day) to święto kreatywności, odwagi oraz nauki przez zabawę. Na całym świecie obchodzi się je na początku roku szkolnego, na każdym poziomie wiekowym (NAWET NA STUDIACH! Akcję promuje DISCOVERY), ponieważ zadaniem Dot Day jest zaszczepienie w uczniach odwagi do podjęcia próby. Do odważenia się. Do zadziałania. Nie zaś do biernego i hamującego odpowiadania: „Nie wiem”, „Nie potrafię”, „Może innym razem?”.
 
Włączyłyśmy się i poprosiłyśmy o wsparcie kolejnych nauczycieli, wszystkich chętnych, ponieważ ten projekt daje poczucie wspólnoty z uczniami w Polsce i na świecie, wskazując na to, co w nauczaniu i rozwoju jest na prawdę ważne. 
 
    Na poniższej mapie (autorstwa pani Beaty Skrzypiec), na dwa dni przed finałem Dnia Kropki, widnieje ponad 700 polskich placówek oświatowych, które bawią się w KROPKĘ.
 
 
   Dzięki społeczności KROPKI na FB oraz platformie eTwinning poznałyśmy nauczycieli, którzy świętują Dot Day od wielu lat. Miałyśmy okazję podglądnąć ich pracę i zachwycić się. Dzięki możliwości wymiany materiałów i pomysłów nasza szkoła wygląda pięknie i jest inspirującą przestrzenią nie tylko dla uczniów. Obecnie nazywana jest Szkolną Galerią KROPKI Współczesnej.
 
 
    Świętujemy Tydzień Kreatywności- Dzień Kropki, podczas którego wykorzystujemy kropkę na różne sposoby. Dla młodszych uczniów przygotowałyśmy stacyjki z Vashti, które powstały na kanwie zadań przygotowanych przez nauczycielki klas wczesnoszkolnych (oryginalne karty można pobrać –> tu ), natomiast nasze, przygotowane na potrzeby wspólnych zajęć dostępne są –> tu. Dzieciaki całą sobą weszły w zabawę! Szokującym było, że niektóre pierwszy raz w życiu rozwiązywały rebusy, labirynty i szarady. Dlatego też zdecydowałyśmy się przygotować kartę tych samych zadań do zabrania, na pamiątkę, do domu (ona dostępna jest –> tu).
 
 
    Uczniom klas starszych zaproponowałyśmy poszukiwanie kropki. Kropka powinna być bodźcem i pretekstem do działania. Jakie kropki mamy wokół siebie? Czym jest kropka? Oto niektóre realizacje:
 
    W jaki sposób kropka nas może jeszcze zainspirować? Wystarczy poszukać kropek wokół siebie, spojrzeć odwrotnie, czasem inaczej i starać się połączyć to, co nieoczywiste. Zestawienie czegoś opatrzonego z nowym – otworzy przed nami kolejne drogi interpretacyjne i przekroczy granice możliwości. Poniżej przykład zadań, w których uczniowie przy pomocy KROPKI manipulowali związkami frazeologicznymi,
zmieniali tytuły tekstów kultury. Nadawali nowe nazwy lekturom, dobierali znaczenia najwybitniejszym obrazom, unowocześniali opatrzone rzeźby.


    Jednak historia, która powstała w nocy, spontanicznie, zaskoczyła nas popularnością. Napisany list (znajdziecie go –> tu), zainspirowany pomysłem uczennicy, w sprawie odnalezionej kropki; list z prośbą o pomoc, przeszedł przez kilkanaście polskich szkół i zebrał ogrom pytań, które należałoby zadać, by mogła trafić do Vashti.
 
 
   
   U nas pojawiły się także ogłoszenia w sprawie zaginionej kropki – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…?
   Gdyby dziś ktoś zapytał mnie, czy warto? Odpowiedź byłaby tylko jedna:
 
– Spróbuj
 
* * * 
Szkolny finał już w najbliższy poniedziałek!