komiks,  polski nie musi być nudny

Sztuka pretekstem do powstania komiksu

      W klasie ósmej- podsumowanie, w klasie szóstej utrwalenie formy. Jak to zrobić, by obie klasy nie czuły się znudzone? W odpowiedzi na to pytanie przyszło mi do głowy, wspólne dla obu grup, działanie. 
 
       Pomyślałam, że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i przy okazji te historie potraktować jako pretekst do wniknięcia w świat tekstu kultury. Obie klasy wiedziały, na czym polega praca z obrazem, obie klasy znały wytyczne komiksu, ale żadna z nich nigdy nie łączyła jednego i drugiego. 
 
    Młodszym przygotowałam wydruki obrazów, starsi samodzielnie odszukiwali tekst kultury, które wydały im się jakieś. Wspólnym zadaniem było wykombinowanie opowieści komiksowej, w której wybrane dzieło sztuki było istotą opowiadanej historii. 
 
Powstały opowieści o pasji tworzenia, o pomysłach na interpretację oraz całkiem odjechane własne historie! 
 

W trakcie prezentacji każdy uczeń miał krótko opowiedzieć o swojej pracy, wyjaśniając, co go zainspirowało, dlaczego wybrał dane dzieło, oraz które elementy komiksu odnajdziemy w jego historii. 

Dzielę się z Wami prostymi informacjami na temat komiksu- tutaj odnajdziecie krótki tekst poświęcony historii komiksu. W tym samym dokumencie na dole- gotowe do wydrukowania propozycje dzieł sztuki. Małe, ponieważ mają zmieścić się w komiksowej opowieści.