idol,  polski nie musi być nudny,  projekt

Kontakt ze świadkami historii – BohaterON w naszej szkole

    31 października kończymy w szkole przygodę z projektem BohaterON. Włącz historię! Jest on realizowany od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Ta ogólnopolska kampania miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. 
 
      Uczniowie na zajęciach języka polskiego i historii odbyli lekcje wprowadzające do tematu. Oglądali filmy zachęcające do uczestnictwa w akcji oraz rozmawiali o wartościach, pamięci i bohaterach. Pracowali w zespołach, zmagając się z zadaniami problemowymi, przybliżającymi realia powstańczej gehenny (korzystali z szyfrów numerycznych, harcerskich, bandażowali, barykadowali, redagowali odezwy- dzięki materiałom przygotowanym przez nauczycieli i udostępnionym przez wolontariuszy BohaterON). Za pośrednictwem kampanii poruszaliśmy tematy patriotyczne, pojęcia związane z tożsamością narodową oraz wzmacnialiśmy szacunek do działań drugiego człowieka. 
 
    W Centrum Kultury Zajezdnia zaproszonych uczniów czekało niezwykłe spotkanie z fotoreporterem Powstania Warszawskiego – Panem Zbigniewem Grochowskim. Był on świadkiem, ale też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Należał do Szarych Szeregów. Jego bronią nie był jednak karabin a aparat… Jesteśmy podekscytowani i przejęci!

  Zainteresowani tematem uczniowie, skorzystali z możliwości przesłania wiadomości internetowej lub  odręcznej korespondencji do Powstańców Warszawskich. Mamy nadzieję, że te listy staną się początkiem wartościowego dialogu między pokoleniami.