lektury inaczej,  polski nie musi być nudny,  w pustyni i w puszczy

W pustyni i w puszczy- pomysł na cykl lekcji tropem afrykańskiej przygody

Niebawem rok szkolny się zakończy. Po odliczeniu wszystkich dni wolnych, które przed nami, okazuje się, że bliżej do końca niż dalej. Przyjdą zasłużone wakacje! Tymczasem o tylu działaniach jeszcze nie napisałam. Ten rok jest dla mnie wyczerpujący. Nie wiem, czy to zmęczenie, czy nawarstwienie ogromu nieserdecznych zdarzeń, czy zderzenie ze sprzecznymi informacjami (a może wszystko na raz) spowodowały, że zapał do pracy, zwyczajnie zmalał… 
 
Moja klasa piąta, na ostatnich zajęciach uświadomiła mi, że mało o nich pisałam, a przecież tak wiele zrobili! W tym roku szkolnym na pewno zapisali tony papieru, pracując w zespołach, w parach i indywidualnie. Uczniowie redagowali artykuły prasowe, spisywali autorskie legendy, opracowywali komiksy i rysnotki, wymyślali gry literackie. Kiedy tak sobie to uświadomiłam, przypomniałam sobie, że to dla młodych się pracuje:)
 
Ich działania związane z lekturą „W pustyni i w puszczy” warte są zapamiętania. Dlatego też chciałabym podzielić się z Wami pomysłami na zajęcia, które sprawiły, że pracowali z niemałym zainteresowaniem.
 
Pomysł 1: praca w grupie – tropem pejzaży literackich. 
Czas: 2 x 45 min
Uczniowie przydzielili się do pięciu grup. Każda z nich pracowała nad wylosowaną przestrzenią: pustynia, sawanna, puszcza, dżungla, wioski i góra Lindego.
Ich zadaniem było dobrać kolory odpowiednie dla pejzażu, odnalezienie cytatów, które go określały, naklejenie samodzielnie przygotowanych zwierząt oraz naniesienie emocji, które na tym etapie wędrówki były charakterystyczne dla bohaterów.
 
 
Pomysł 2: praca w grupie- tropem motywów literackich. Karty do wykorzystania przez grupy znajdziecie tu i tu 🙂
Czas: 3 x 45 min
 
Pomysł 3: Charakterystyka Stasia i Nel, by utrwalić to, czego się nauczyliśmy w grupie – arkusz 1 i 2
Czas: 2 x 45 min
 
Pomysł 4: Podsumowanie prac z lekturą, czyli serwis informacyjny. Szczegóły znajdziecie tu, natomiast poniżej – efekty uczniowskich prac.
Czas: 2 x 45 min
 
Do wykonania obrazów wykorzystałam generator newsów dostępny na stronie classtools pod nazwą breakingnews 🙂
 
Pomysł 5: Film – stara wersja z 1973 roku. Karta do pracy z filmem jest dostępna tu: uważne oglądanie.
***
W klasie VI (stara podstawa) podobny temat ograłam przygotowując gry dydaktyczne. Uczniowie przygotowywali gry, dzieląc się na zespoły: pejzaże pustyni i puszczy, charakterystyka bohaterów literackich, zwierzęta pustyni i puszczy, przygody, warte zapamiętania.
 
Wyszło wspaniale.
 
Przyjemnej pracy 🙂