idol,  ja,  konferencje i szkolenia,  książka,  polski nie musi być nudny,  Uncategorized

O co chodzi w szkole?

Pierwsze spotkanie z panią Ewą Radanowicz miałam w 2018 roku przy automacie do kawy. Tam także po raz pierwszy zobaczyłam panią Agatę Baj z mazakiem w dłoni. Czy to było w Trójmieście czy w stolicy, wstyd się przyznać, nie pamiętam. Zapamiętałam natomiast hasła: „Wiosna w edukacji”, „Szkoła z EDUmocą” i „Możesz wszystko!” Z kolejnego spotkania w Gdyni zapisałam w pamięci koszulki w kolorze ultramaryna z emblematem super bohatera, w który wpisane było hasło „MAM EDUMOC”. Stamtąd przywiozłam też nazwisko pani Oktawii Gorzeńskiej; Wówczas poczułam, że dzieje się coś ciekawego, że dobrze śledzić realne zmiany. Uświadomiłam sobie także, że to coś dla mnie, choć dzieje się obok mnie.

Skąd wiedziałam, że można? Miałam za sobą lata pracy w gminnym gimnazjum w Żórawinie, w którym tę moc w nauczycielach rozpalali chętni do działań uczniowie. Pamiętam to wyjątkowe miejsce; praca tam była przyjemnością- otrzymywałeś zielone światło od dyrekcji, rzucałeś hasło i działo się!

Wspólnymi siłami zrobiliśmy remont świetlicy, przygotowaliśmy kącik zdrowego żywienia z WINIARAMI i odrestaurowaliśmy sklepik. Działo się to w czasach żywieniowej rewolucji rządu, więc nazwa mogła być tylko jedna- Legalna drożdżówka! Nasza gimbaza miała mega powera!

2016/2017 w gimnazjum się działo!

Pamiętam pierwsze rady pedagogiczne w 2017 roku w SP EKOLA, w której pracowałam przez ostatnie trzy lata i próby przemycenia nauczycielom idei Budzących się szkół. Wiele się wówczas nauczyłam, i jeszcze więcej przeczytałam. Pamiętam, że rok 2018 to wysyp dobrych pozycji literackich, które powinny stać się must have każdego nauczyciela i dyrektora.

Jasper Juul wszystko dla rodzica i dla nauczyciela „Kryzys szkoły” i mój totalny hit „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”

Joachim Bauer „Co z ta szkołą?”

Gerald Huther, Uli Hauser „Wszystkie dzieci są zdolne”

Gerald Huther „Kim jesteśmy, z kim moglibyśmy być?”

Pernille Ripp „Uczyć (się) z pasją”

Michael Schulte- Markwort „Wypalone dzieci”

Stoją u mnie na półce

Odbyliśmy wówczas kilka niezapomnianych wyjazdów na spotkania z panią Marzeną Żylińską, panią Ewą Morzyszek- Banaszczyk i panią Anną Sowińską oraz nauczycielami z całej Polski, by wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi zmian, które powinny zadziać się w edukacji. Wspólnie z radą odwiedziłam Warszawę, Łódź, Konstancin- Jeziorną, Wałbrzych. Wszystkie te szkoły oczarowywały wnętrzami, pomysłami na prowadzenie zajęć, otwartym podejściem do edukacji. Każda miała swój autorski pomysł, styl, kierunek. Różniły się, ale coś jednak je łączyło- relacje. Wspólne działanie, jeden azymut, by tworzyć coś razem.

Edukacyjne podróże

Dlatego dziś podrzucę Wam książkę – odkrycie. Książkę inspirację. Książkę- podręcznik. Książkę instrukcję. Absolutną biblię dyrektora i nauczyciela, który lubi myśleć o sobie „chcę i mogę”. Bestseller pani Ewy Radanowicz „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”.

Jestę książką :>

O co zatem chodzi?

Właśnie o relacje. Ale o więzi mądre, głównie między nauczycielami, którymi powinno chodzić o to samo- dobrą edukację.

Zdobądźcie. Pożyczcie. Kupcie. Przeczytajcie sami.

Kiedy pani Oktawia Gorzeńska w 2019 roku w Gdyni zapowiedziała tę pozycję książkową, od razu pomyślałam, że to będzie coś. Miałam obawę, że zebrane myśli zamkną się w formie poradnika dla dyrektorów, na szczęście tak się nie stało. Powstała pozycja nieoczywista.  

Dla mnie to lektura inspiracja, która stała się bodźcem do mojej prywatnej zmiany. Po jej przeczytaniu utwierdziłam się w przekonaniu, że miejsce, w którym jestem, nie jest dla mnie. I podjęłam ostateczną decyzję o odejściu. Nie żałuję, bardzo się cieszę, że zdecydowałam. Teraz szukam swojego miejsca w innej szkole. Głęboko wierząc, że znajdę zespół przyjazny i otwarty na dialog.

Pani Ewo, dzięki!