eTwinning,  książka,  piszemy,  polski nie musi być nudny,  projekt

Liga czytelnicza

Prace nad Ligą czytelniczą dobiegły końca w 2020 roku. Otrzymaliśmy ponad 140 recenzji od uczniów z całej Polski. Na projektowym blogu utworzyła się baza dobrych tytułów, które młodzi ludzie polecali- nie tyle raczkującym, ile doświadczonym czytelnikom.

Joasia Krzemińska – pomysłodawczyni projektu – podkreślała: „Liga czytelnicza” była początkowo projektem uczniów Szkół MIKRON w Łodzi. Okazało się jednak, że jest wielu chętnych, którzy chcieliby współtworzyć tę przestrzeń. Dzięki temu z inicjatywy lokalnej, przeszliśmy do działań ogólnopolskich. 

W ramach współpracy młodzież tworzy recenzje przeczytanych przez siebie książek. Nie tylko zachęca dzięki temu pozostałych do sięgnięcia po swoje ulubione tytuły, ale szlifuje również warsztat literacki. 

Zupełnie przy okazji młodzi ludzie uczą się, jak mądrze wykorzystywać narzędzia technologiczne do własnego rozwoju. Czy może być coś jeszcze lepszego?

Starania uczestników zostały docenione. Zespoły, biorące udział w projekcie, otrzymały Krajową Odznakę Jakości przyznawaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji”

Dzięki wsparciu twórców i autorów udało się dotrzeć do nieprzekonanych, którzy nie znali odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto czytać?”

Dziękuję za poświęcony czas tym, którzy z nami współpracowali, tworząc materiały video: panu Jankowi Węglowskiemu, panu Andrzejowi Drzewińskiemu, pani Agacie Kucińskiej i pani Agnieszce Wolny- Hamkało. Dziękuję także koleżankom, które pomagały mobilizować uczniów i opracowywać ich recenzje- Ewie Kalinowskiej, Małgosi Deremoniec. Współpraca z Państwem to była przyjemność!

Największe podziękowania należą się uczniom za tworzenie Ligii czytelniczej- redagowanie recenzji, wspólne działanie w trakcie gry czytelniczej i ZOOMową wymianę doświadczeń z uczniami szkół partnerskich.

Podrzucam stronę naszego projektu, odnajdźcie na niej prace swoich uczniów: –> Liga czytelnicza. Intensywnie zastanawiam się, dlaczego ten projekt nie został wznowiony w kolejnej edycji. Prawdopodobnie dopadła nas intensywna rzeczywistość pandemiczna; a po niej- nowe działania.